En İyi 10 Kitap

Kitap okumak çoğumuzun isteyipte yapamadığı , okudukça ise bırakamadığımız bir süreç. Okumayı hayatının merkezine koyanlar da zamanı verimli kullanmak ve kendine değer katacak eserler okumak istemekte. Bir kitabı okumadan önce araştıran ve acaba okumama değer mi diye düşünenlerdenseniz bu yazı sizi tatmin edecektir.Bu listede ufkunuzu açacak , baktığınız pencereyi genişletecek hatta başka pencerelerden bakmanızı sağlayacak en iyi 10 kitabı derledim. Mutlaka okuyun demeyeceğim çünkü bu listeye göz attıktan sonra mutlaka okuyacaksınız. 🙂 Test edelim mi ?

O halde

Başlayalım…

👇👇👇

1-)Böyle Buyurdu Zerdüşt -F. Nietzche

Bayıla bayıla okuduğum bir kitap. felsefe zirvesi diyebilirim. düşüncelerin sayfalardan aktığına ve beyninize hücum ettiğini seyredebilirsiniz. insana hayata dair her şeye değinilmiş. İdeolojilere ve felsefeye ilginiz varsa çok seveceksiniz.

2-)Bir Çift Yürek – Marlo Morgan

Ufkuzu açacak bir kitap. Başka yaşam tarzları hakkında önyargılarınızı kıracak . Hümanist bir anlatımı okumuş olacaksınız. İlkel bir kabileye katılan ve deneyimlerini yazan bir kadının hikayesi.

3-)Serenad- Zülfü Livaneli

Olayların yavaş yavaş gelişip kalbinize işlediğine şahit olacaksınız.Okurken durup derin nefesler almaya ihtiyaç duymuştum.Bir profesörün hikayesini kaleme alacak birisiyle tanışması ve ona hikayesini anlatmasıyla bizde hikayeyi öğreniyoruz. Ve hikaye bıçak gibi saplanıyor yüreğimize.

4-)Ademden Önce – Jack London

Jack London'un bizi M.Ö ye Konuşmanın dahi olmadığı mağara devrine götürdüğü. Orda yaşamışçasına detaylı ve muazzam anlattığı eseri. Okurken inanamayacaksınız. Sanırım ben kendi devrimi bile bu kadar güzel anlatamam. :)

Jack London’un bizi M.Ö’sine götürdüğü. Konuşmanın bile henüz olmadığı mağara çağını tasvir ettiği bir kitap. Orda yaşamışçasına detaylı ve muazzam anlattığı eseri. okurken inanamayacaksınız. Sanırım ben kendi devrimi bile bu kadar güzel anlatamam. 🙂

5-)Var Mısın – Doğan Cüceloğlu

Çok kıymetli bir insanın bizlere faydası dokunacak nasihatlerini sohbet ve soru cevap şeklinde ele alan bir kitap. İnsanın kendine dönmesi kendini tanıması için bir rehber niteliğinde. Kısaca hayat kılavuzu diyebiliriz.

6-)Uçurtma Avcısı – Khaled Hosseını

İnsanın okurken nasıl olur dediği içten içe üzüldüğü ve hiç bilmediği bir dünyaya bu denli acıyla girdiği bir eser. Gerçeklerin edebi anlatımı. Gözlerinizi acıtarak açan gerçek bir hikaye.

7-)Kendinle Savaşma Sanatı – Ichıro Kısmıhı – Fumitake Koga

İsminden de anlaşıldığı gibi insanın kendisiyle olan iletişimini , ilişkisini anlatan bir kitap. Basit düzeyde değil. Daha derin düzeyde içten akıcı bir anlatımla , hayatın içinden, felsefeden yoğrulmuş düşüncelerle bütünleşmiş. İnsanın özünden geçerek tamamlanmış bir eser.

8-)Simyacı – Paulo Coelho

Bu kitabı okuduğunuzu düşünüyorum okumadıysanız hemen alabilirsiniz.Tereddüt dahi etmeyin.Paulo Coelhonun yine harikalar yarattığı bir eseri. Hayal gücünün sınırlarını aşıyor ve okuyucularına muhteşem anlar armağan ediyor.Özet olarak bir çobanın mısır piramitlerine ulaşması ve bunu yaparken bize hayat dersi vermesini esas alıyor.

9-Farkındalığın Özü – Yogananda

Meditasyon ve yogaya ilgi duyuyorsanız bayılacaksınız. Klişe farkındalık sözlerinden çok uzak . En basitinden reenkarnasyonu bile o kadar mantıklı anlattı ki olabilir mi acaba diye düşündürdü. Tabi islam dininde bunun yerinin olmaması başka bir boyut. Çok farklı bir bakış açısıyla anlatılıyor kitap. Derin mistik konular yoğunlukta.

10-) 1984 – George Orwell

Kitabın ismi bir sembol mü ? Yoksa tarih mi ? Şöyle ki 1984 tarihini anlatan tarihi olmayan bir kitap. Tamamen kurulu sistemi sorgulayan hatta karşı çıkan kabullenmeyen bir eser. Hatta şu kadarını söyleyebilirim . Anlatınlar şekil değiştirsede günümüzle hala aynı. Muhteşem bir ideoloji. Anlatılan yerlere gidiyor, yaşıyor ve düşünüyorsunuz. Yazarın “Hayvan Çiftliği” kitabı da aynı şekilde sorgulayıcı ve aydınlatıcı nitelikte bir eserdir.

Listeye göz attıysanız ve hoşunuza giden bir kitap bile bulduysanız okumaya değer derim. Ki bu olursa amacıma ulaştım demektir. Bu sayfadan çıktığınızda ya kesin almayacağınıza ya da kesin alacağınıza karar vermişsinizdir. İlk seçim ağırlıkta olursa bir daha düşünmenizi tavsiye edeceğim çünkü hiç ilginizi çekmeyecek konularda okumak sizi daha fazla geliştirecektir. Hiç bilmediğiniz bir konuda fikir edinmiş olacaksınız ve zihninizde yeni bir pencere açılmış olacak. Kim bilir belki bir gün bu pencereden fayda görürsünüz bilemeyiz. Her şeyden bir şeyler bilen kişiler gibi olabilirsiniz. 🙂 Son olarak ilginizi çeken tek bir tür varsa ya da bilgi almak istediğiniz kitap kategorileri varsa yorum olarak belirtebilirsiniz. Gelen isteklere göre mutlaka geri dönüş yapılacaktır.

Kitap kapağını açana dek hoşça kalın…

Mavi

Bir kitap kurdu olarak . En iyilerini önermek , duygu ve düşüncelerimi yazmak için bu bloğu açtım. Tavsiye ettiğim tek bir kitaptan bile faydalandıysanız amacıma ulaştım demektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir